Ardisia drzewiasta – jak ją hodować w domu?

Ardisia drzewiasta to doniczkowa roślina ozdobna, której charakterystycznym elementem są jednokolorowe „koraliki”. Jej znakiem rozpoznawczym są ciemnozielone liście o skórzastej fakturze. Rosną ku górze, tworząc okazałą koronę krzewu. Koraliki, o których mowa to owoce utrzymujące się dosyć długo – nawet powyżej 6-ciu miesięcy. Ich wyrazisty kolor, w zależności od gatunku, dodaje uroku całej roślinie.

Gdzie powinna stać Ardisia i jak często ją podlewać?

Ardisia to roślina ciepłolubna, dlatego też idealnym stanowiskiem będzie miejsce jasne, lecz nie w bezpośrednim słońcu. Jej gleba powinna być lekka i przepuszczalna, a dodatkowo wilgotna. Dlatego też roślina wymaga dosyć częstego podlewania – latem od 2 do 3 razy w tygodniu. Jesienią należy zrobić przerwę w nawadnianiu. Dzięki temu roślina zacznie się przystosowywać do chłodniejszych warunków. Natomiast zimą podlewanie odbywa się znacznie rzadziej, bo raz w tygodniu. Żeby nie uszkodzić liści i nie doprowadzić do przebarwień unikaj lania wody z góry. Najbezpieczniej podlewać kwiat do podstawki.

Jeśli chcesz, żeby owoce ardisi utrzymały się nawet 6 miesięcy lub dłużej, zapewnij jej temperaturę do 15 stopni Celsjusza. Aby dodatkowo wzmocnić roślinę warto pomyśleć o nawozie wieloskładnikowym, który stosujemy wiosną i latem.

Pielęgnacja Ardisi

Żeby owoce były dorodne i uzyskały żywy kolor warto usuwać część kwiatów. Ponadto krzew ten wymaga zraszania – częściej latem, rzadziej zimą. Należy jednak pamiętać o wcześniej wspomnianym zakazie zalewania liści dużą ilością wody.

Choroby i szkodniki, jakie czyhają na tę piękną roślinę to m.in.: wełnowce i przedziorki. W pierwszym etapie wzrostu Ardisia jest wrażliwa na choroby zgorzelowe, które mogą zagrozić błyszczącym i efektownym liściom tego pięknego krzewu ozdobnego.

Zobaczcie piękność, która jest dostępna w naszej kwiaciarni w Poznaniu (stacjonarnie).

Ardisia drzewiasta - jak ją pielęgnować - blog o kwiatach - Kwiaciarnia Vivaldi

Ardisia drzewiasta - jak ją pielęgnować - blog o kwiatach - Kwiaciarnia Vivaldi

Ardisia drzewiasta - jak ją pielęgnować - blog o kwiatach - Kwiaciarnia Vivaldi

Ardisia drzewiasta - jak ją pielęgnować - blog o kwiatach - Kwiaciarnia Vivaldi

Podziel się ze znajomymi, jeśli mój tekst przypadł Ci do gustu!

One thought on “Ardisia drzewiasta – jak ją hodować w domu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *