Jak dbać o kwiaty doniczkowe (podłoże, odżywki, minerały i woda)?

Jak wspomnieliśmy w poprzednim poście, kwiaty doniczkowe są bardzo ważną rzeczą dla wielu osób – nie tylko dekorują ich domy, ale są również są namiastką tak kochanych przez nich ogrodów. Mówiliśmy tam również o ważnych aspektach hodowli roślin doniczkowych:

  • temperaturze;
  • świetle i nawadnianiu.

Dziś skupimy się na kolejnych ważnych rzeczach, które pozwolą pięknie rozwijać się naszym ukochanym kwiatom, a mianowicie na tym:

  • jakiego podłoża używać do hodowli roślin doniczkowych?
  • jakie odżywki i minerały pomogą w ich pielęgnacji?
  • w jakiej ilości i jaka woda jest najlepsza dla kwiatów?

Są to kolejne rzeczy, o których powinny wiedzieć początkujące, ale również zaawansowane ogrodniczki czy też ogrodnicy, jak również wszelkie osoby chcące mieć dom pełen pięknych kwiatów.

Osoby decydujące się na kwiaty doniczkowe powinny zdawać sobie sprawę z tego, że niestety nie każda ziemia nadaje się do wszystkich roślin. Jest to tym bardziej istotne, że jak się okazuje- jeżeli posadzimy kwiat do nieodpowiedniego podłoża, może on bardzo słabo rosnąć, a w najgorszych przypadkach nie rosnąć wcale. W co więc sadzić nasze kwiaty? Najbezpieczniej będzie oczywiście zakupić gotowe podłoże. W sklepach ogrodniczych można dostać gotowe paczki, w których znajdziemy różne rodzaje ziemi. W zależności od tego, jakiej dana roślina potrzebuje możemy kupić:

  • podłoże kwaśne;
  • podłoże zasadowe;
  • podłoże obojętne.

Co ważne, każdy z nas powinien pamiętać o tym, że zasadowość podłoża lubi się zmieniać, dlatego też tak duże znaczenia ma regularne przesadzanie roślin do nowego podłoża.

Innym ważnym aspektem, który musimy wziąć pod uwagę podczas uprawiania kwiatów jest ich odpowiednie odżywianie. Niestety wiele osób myśli, że wystarczy podlać kwiat zwykłą wodą i sprawa załatwiona. Otóż nie. Każda roślina, podobnie jak człowiek, do prawidłowego wzrostu potrzebuje składników odżywczych. Dlatego też powinniśmy pamiętać o nawożeniu naszych kwiatów. Najlepiej do tego celu nada się specjalna mieszanka wieloskładnikowa, dzięki której rośliny będą doskonale odżywione. To na czym jeszcze należy się skupić to fakt, że rośliny doniczkowe należy bardziej obficie odżywiać podczas ich wzrostu i kwitnienia (czyli zwykle w okresie od marca do sierpnia), natomiast ograniczyć nawożenie w fazie spoczynku.

jak dbać o kwiaty w doniczce ? pielęgnacja kwiatów doniczkowych

Jeżeli mowa o odżywianiu, to musimy oczywiście pamiętać również o odpowiednim nawadnianiu. Wiadomo bowiem, że każdy kwiat należy podlewać inaczej. Woda to 90% całej rośliny. Pobierana zostaje przez korzenie służy do jej wzrostu, a następnie paruje poprzez liście. Jeżeli nie wiemy, jak podlewać roślinę, to najlepiej jest zapytać doświadczonego ogrodnika bądź poszukać potrzebnych informacji odnośnie danego typu rośliny w Internecie.

Złotą zasadą, której każdy powinie się trzymać, jest fakt, że rośliny powinno się podlewać więcej podczas wiosny i lata oraz w okresie kwitnienia i wzrostu, zaś znacznie ograniczyć ich podlewanie w chłodniejszych porach roku (jesień i zima) oraz podczas spoczynku. Jeżeli w domu hodujemy kaktusy, to powinniśmy drastycznie zaniechać podlewania.

Uwaga na koniec – proszę pamiętać, że roślina zbyt obficie podlewana może cierpieć z powodu gnicia korzeni, zaś ta za mało podlewana – będzie mieć widocznie zaschnięte liście. W konsekwencji, zarówno w jednej, jak i drugiej sytuacji nie będzie cieszyć swoim pięknem. Warto zatem wzbogacać się systematycznie o wiedzę związaną z pielęgnacją tak lubianych przez właścicieli domów – kwiatów doniczkowych.

Podziel się ze znajomymi, jeśli mój tekst przypadł Ci do gustu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *