Jak dobrać kwiaty odpowiednio do okazji?

Kwiaty cięte kupujemy na rozmaite okazje. Są świetnym prezentem na urodziny, rocznicę ślubu czy imieniny. Nie obejdą się bez nich zaręczyny czy gratulacje. Kwiaty towarzyszą nam w dniu ślubu, ale są obecnie także na naszej ostatniej życiowej drodze – pogrzebie. Aby nie popełnić kwiatowego faux pas i przypadkiem nie obrazić obdarowywanej osoby, warto dowiedzieć się, jaka jest symbolika kwiatów i jakie ich rodzaje dajemy zwyczajowo na określone okazje.

Podstawowe zasady

Niezależnie od tego, na jaką okazję kupujemy bukiet, ilość kwiatów w nim musi być nieparzysta. Wyjątkiem jest pogrzeb – tutaj w wiązance zawsze powinna być ilość kwiatów podzielna przez dwa. Zasady tej nie musimy się trzymać wtedy, kiedy kupujemy tak ogromny bukiet, że ilości kwiatów osoba obdarowana i tak nie będzie liczyć – która kobieta sprawdzałaby bowiem, czy jej bukiet rzeczywiście składa się ze stu róż.

Symbolika róż

Róże to kwiaty, których symbolika jest najbardziej wyrazista. I jednocześnie najbardziej znana. Żaden mężczyzna nie powinien obdarowywać wybranki swojego serca żółtymi różami – symbolizują one bowiem zazdrość i na ogół nie są dobrze postrzegane. Te białe to symbol wierności. Róże czerwone można nazwać kwiatami kochanków – to one najdobitniej spośród wszystkich kwiatów mówią o miłości. Jeżeli chcesz powiedzieć głośne i wyraźne „kocham”, postaw właśnie na czerwone róże. Chcąc natomiast wyrazić swoją przyjaźń, najlepiej postawić na różę w kolorze różowym. Sprawdzi się również wtedy, kiedy chcemy się komuś odwdzięczyć.

11139959_807449182665712_489965917521698442_n

Kwiaty odpowiednie na gratulacje i podziękowania

Właśnie obroniłeś pracę magisterską i chcesz podziękować swojemu promotorowi? A może zamierzasz odwdzięczyć się lekarzowi, który w czasie twojego pobytu w szpitalu poświęcił ci naprawdę dużo uwagi i okazał autentyczną troskę? W tym wypadku najlepsze będą gerbery lub cenione i jednocześnie bardzo trwałe anturium. Bukiety z takich kwiatów są eleganckie, pasują zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Dzisiaj coraz częściej z takiej okazji kupuje się także cięte storczyki.

1392082_545977582146208_1496954109_n

Co z negatywnymi uczuciami?

Zazwyczaj kwiaty dajemy po to, aby wyrazić swoją miłość, wdzięczność czy sympatię. Są jednak sytuacje, kiedy w ten subtelny sposób chcemy powiedzieć „nie lubię cię już” lub „nie zależy mi na tobie”. W takiej sytuacji należy postawić na fioletowe irysy, narcyzy bądź lawendę.

Kwiaty odpowiednie na pogrzeb

Wiązanki i wieńce pogrzebowe są wyrazem naszej pamięci o zmarłym i żalu, że odszedł. Kupując kwiaty pogrzebowe, nie musimy kierować się zwyczajami i przesądami. Jeżeli zmarły był nam dobrze znany, możemy zdecydować się na jego ulubione kwiaty. Do tych, które najczęściej spotykane są w wiązankach pogrzebowych zalicza się:

  • róże;
  • goździki;
  • gerbery;
  • lilie;
  • chryzantemy.

Czerwone róże są nie tylko symbolem miłości, ale również ogromnego szacunku. Będą więc idealne na pogrzeb ojca, matki czy ulubionego nauczyciela. Kwiaty w kolorze białym są symbolem niewinności. To właśnie z tego powodu wybierane są na pogrzeby osób młodych. Najbezpieczniejszym wyborem są goździki, które na pogrzebach obecne są od lat. Nie niosą ze sobą żadnego specjalnego znaczenia.

Ciekawie kształtuje się symbolika chryzantem, który w Polsce kojarzą się przede wszystkim z pogrzebami oraz uroczystością Wszystkich Świętych. Wbrew obiegowej opinii nie są to kwiaty smutku i żałoby. Chryzantema w kolorze czerwonym to zawsze oznaka miłości. Różowa symbolizuje oddanie i wierność, a złocista jest zapewnieniem o tym, że ukochana osoba zawsze jest w naszej pamięci. Są to kwiaty piękne, sprawiające, że jesień mieni się tysiącem kolorów. Niestety, bardzo rzadko decydujemy się kogoś nimi obdarować.

Czy symbolikę naprawdę trzeba brać pod uwagę?

Wszystko zależy od okoliczności i osoby, którą zamierzamy kwiatami obdarować. Jeżeli wiemy, że nasza dziewczyna przywiązuje wagę do takich rzeczy, dla własnego bezpieczeństwa trzymajmy się tego, co zostało opisane powyżej. Dla wielu osób ogromne znaczenie ma również nieparzysta liczba kwiatów dla osób żyjących i parzysta dla zmarłych.

Podziel się ze znajomymi, jeśli mój tekst przypadł Ci do gustu!

One thought on “Jak dobrać kwiaty odpowiednio do okazji?

  1. Za pomocą kwiatów można wyrazić każdą piękną emocję… Ubodzy ludzie, którzy nie potrafią docenić urody tych wspaniałych roślin. Myślę, że floryści mają szczególny dar, bo potrafią zapanować nad tą niesamowitą, naturalną urodą kwiatów i następnie przekuć ją w cudowne kompozycje. Bez ich talentu i umiejętności wiele uroczystych okazji raptem stałoby się szalenie ubogimi…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *