Jak pielęgnować kwiaty doniczkowe w domu?

Kwiaty doniczkowe dla wielu są namiastką wymarzonego ogrodu, którego nie mają z racji tego, że mieszkają w bloku czy kamienicy. Chcąc mieć chociaż odrobinę zieleni w domu, kupujemy kwiaty doniczkowe. Niewielu z nas zna się na pielęgnacji kwiatów, a co za tym idzie nie skupia się nad tym, jak je podlewać, czy lubią światło i jakie mają inne wymagania, by pięknie rosły i cieszyły nasze oko.

Zgodnie z utartymi zwyczajami wiele osób podlewa je, kiedy te mają sucho i stawia po prostu na parapecie.

Warto jednak wiedzieć, że każdy kwiat rządzi się swoimi prawami, których należy przestrzegać, jeżeli chcemy mieć piękną zieleń w domu. Zapytać można – jak więc pielęgnować rośliny w doniczkach, aby były dobrze odżywione i piękne przez cały rok? Przede wszystkim musimy pamiętać o trzech rzeczach:

 • temperaturze,
 • wilgotności,
 • świetle.

Temperatura podczas życia roślin jest bardzo ważna. Wiele z nich nie ma specjalnych wymagań, jednak każdy, kto hoduje kwiaty powinien wiedzieć, że kwiaty nie lubią gwałtownych zmian, dlatego musimy uważać, np. zimą, żeby nie otwierać okna, kiedy mamy je na parapecie. Zimne powietrze wpadające przez otwór może spowodować, że kwiaty, które stoją w ciepłym pokoju doznają szoku termicznego. Rośliny doniczkowe, podobnie jak ludzie czują się najlepiej w określonych temperaturach (mówi się o nich „pokojowe”):

 • zimą – około 18°C;
 • latem – od 20 do 25°C.

Raz do roku kwiaty, podobnie jak, niedźwiedzie udają się na spoczynek. Wówczas możemy mieć problem z ich odpowiednią pielęgnacją. Co powinniśmy o niej wiedzieć? Przede wszystkim, że w tym czasie nasze roślinki uwielbiają niskie temperatury (od 10 do 12°C). Musimy je doskonale oświetlić, a zarazem mniej niż dotychczas podlewać. jak dbać o kwiaty doniczkowe - gdzie kupić kwiaty doniczkowe - kwiaciarnia internetowaKiedy zauważymy, że naszym kwiatom żółkną liście, musimy się zastanowić nad tym, czy przypadkiem nie mamy zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu. Jeżeli tak jest, nasze rośliny właśnie w ten sposób będą dawały znać.

Kolejną ważną sprawą podczas pielęgnacji kwiatów doniczkowych jest wilgotność. Każdy kwiat powinien być podlewany wg wskazań, jakie mamy na doniczkach, bądź podpowiedzi, jakich udzieli nam sprzedawca. Podlewanie musimy uzależnić od wielu czynników, np.:

 • jeżeli nasze kwiaty mają duże liście – potrzebują więcej wody;
 • te kwiaty, które mają małe i grube liście – mniej wody;
 • często powinniśmy podlewać kwitnące kwiaty, kiedy przekwitną potrzebują mniej wody, a co za tym idzie – musimy ograniczyć ich podlewanie.

Musimy pamiętać, że woda jest podstawowym budulcem roślin, dlatego ich odpowiednie nawadnianie jest bardzo ważne.

Światło, to coś, czego poza wodą, rośliny doniczkowe potrzebują do życia najbardziej. To dzięki niemu zachodzi proces fotosyntezy, który jest zbawienny dla człowieka. Musimy pamiętać, że ilość światła dla roślin powinniśmy wypośrodkować, ponieważ zarówno zbyt mała, jak  duża jego ilość może spowodować, że nasze rośliny zaczną niszczeć:

 • zbyt duża ilość – liście naszych roślin doznają poparzenia i zaczynają żółknąć, w konsekwencji obumierają;
 • zbyt mała ilość – pędy stają się o wiele cieńsze, liści pojawia się coraz mniej, a co za tym idzie, kwiat usycha.

Dlatego też tak ważne jest, aby dowiedzieć się, jakie warunki świetlne powinniśmy stworzyć naszym roślinom doniczkowym. Wiadomo, że jedne będą lubiły więcej, a drugie mniej światła.

Kierując się tymi ogólnymi wskazaniami każdy bez problemu jest w stanie dobrać jak najlepsze warunki dla każdego ze swoich kwiatów doniczkowych, które staną się najpiękniejszą ozdobą mieszkania.

Podziel się ze znajomymi, jeśli mój tekst przypadł Ci do gustu!

One thought on “Jak pielęgnować kwiaty doniczkowe w domu?

 1. Przydałoby się dopisać o odżywkach dodawanych do kwiatów trzymanych w domu. Nie miałam pojęcia, że kwiaty muszą mieć 18 stopni w zimie. To pewnie zależy od rodzaju kwiatu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *