Jak przedłużyć świeżość kwiatów ciętych?

kwiaty cięte

 

Czy utrzymanie ciętych kwiatów w świeżości przez długi czas to marzenie ściętej głowy? Absolutnie nie. Czy potrzeba do tego magicznych sztuczek? Nigdy nie zajmowaliśmy się magią, ale znamy kilka sposobów na to, aby róże i inne kwiaty mogły pozostać w wazonach dłużej niż kilka dni.

Dowód miłości, wdzięczności, w ramach przeprosin i w wielu innych sytuacjach. Kobiety uwielbiają być nimi obdarowywane, mężczyźni często mają z kwiatami mnóstwo kłopotu. Co oznaczają, jakie wybrać i przede wszystkim duży bukiet czy pojedynczy kwiat? W rozmowach kobiet, niektóre z nich skarżą się, że ich partnerzy rzadko obdarowują je kwiatami, a ci zwykle nie wiedzą dlaczego sprawa jest aż tak poważna. Niemniej jednak, kwiatowe kłótnie i nieporozumienia są często na porządku dziennym, a przecież kwiaty mogą załagodzić nawet najbardziej zajadłe spory.

Dlaczego właśnie kwiaty?

Kupując te cięte nikt nie zastanawia się skąd w ogóle wziął się zwyczaj obdarowywania kwiatami. My spieszymy z krótkimi wyjaśnieniami. Otóż, pierwsze kwiaty wręczane już były w czasach prehistorycznych! Jednak próżno doszukiwać się w tych gestach romantycznych uniesień. Kwiaty wręczano osobom, które zajmowały się sporządzaniem naparów czy też pierwszych leków, aby powiększyć zbiory i tym samym pomóc w znajdowaniu leczniczych roślin. W średniowieczu, nazywanym wiekami mroku, każdy gest związany z okazywaniem uczuć stał w dużej opozycji do konserwatywnych zasad kościoła. Uczuć nie można było okazywać otwarcie. Kwiaty były więc ich symbolem, ale również dowodem miłości. Czasem również znaleźć można informację o szyfrowaniu wiadomości w bukietach podczas działań wojennych. Ile w tym prawdy? Nie wiadomo. Prawdą natomiast jest to, że choć wręczane kwiaty są świeże, pachnące i naprawdę cudowne, to po kilku dniach tracą swój blask. Jak temu zapobiec?

Świeżość kwiatów ciętych na dłużej

Jeżeli dostaniecie cięte kwiaty pojedyncze czy też w bukiecie, warto pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że kwiaty na dłużej zachowają swoją świeżość.

  1. Kaloryfery i promienie słoneczne to jedni z największych wrogów kwiatów ciętych. Ciepło nie jest dla nich dobre dlatego unikajmy stawiania kwiatów w nasłonecznionych i ciepłych miejscach.
  2. Często kupując kwiaty, zwłaszcza róże zaobserwować możemy, że już po jednym dniu, ich główki zaczynają opadać. W jaki sposób reanimować kwiaty? Jeśli róża posiada dużą liczbę liści, to zanim woda dotrze do główki, zdąży się już na nich rozproszyć.  Wcześniej możemy więc łodygę podciąc pod skosem. To ułatwi pobieranie wody przez różę. Drugim sposobem jest oberwanie liści z dolnej części pędu. Nigdy nie obcinajmy kolców przy kwiatach. Obcinanie sprawia, że kwiaty szybciej więdną.
  3. Jeśli niektóre kwiaty będące częścią bukietu zaczną więdnąć należy wyciągnąć je z kompozycji. Dlaczego? Wytwarzają one etylen, który przyspiesza gnicie i więdnięcie pozostałych kwiatów.
  4. Woda i jej ilość również mają znaczenie! Nie zapominajmy o wymianie wody co 2-3 dni. 1/3 łodygi kwiatów powinna znaleźć się w wodzie, z wyjątkiem amarylisów i tulipanów. Na przykład, róża „lubi” dużą ilośc wody w wazonie.
  5. Łodygę kwiatów należy ściąć na skos. Wtedy będą pobierać większą ilość wody ponieważ zwiększamy w ten sposób powierzchnię dolnej części łodygi.

 

Pamiętając o tych kilku bardzo ważnych zasadach sprawimy, że kwiaty cięte będą mogły stać w naszych wazonach dłużej niż zwykle. Zamawiając kwiaty w naszej kwiaciarni mamy również kilka sposobów na to, aby przedłużyć życie ciętych kwiatów. Odżywki to doskonały pomysł dla naszych Klientów, a my dzielimy się nim bardzo chętnie!

 

Podziel się ze znajomymi, jeśli mój tekst przypadł Ci do gustu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *