Jak udekorować pokój dzienny kwiatami?

Zastanawiasz się, jak tchnąć nieco życia w swoje nowe cztery kąty? Czujesz, że Twoje mieszkanie wygląda smutno, blado i trochę nudno? Kwiaty doniczkowe będą znakomitą dekoracją do każdego mieszkania! Dzięki nim Twój pokój dzienny nabierze życia. Domownicy będą z przyjemnością spędzać w nim czas, a goście poczują się oczarowani i będą przychodzić częściej.

Jakie kwiaty do salonu?

Jakie gatunki kwiatów będą najlepiej funkcjonowały w pokoju dziennym? Warto pomyśleć o kwiatach, które pochłaniają zanieczyszczenia, np. substancje smoliste z papierosów. Część z nich dodatkowo oddaje powietrzu wodę pobraną z ziemi. Takie naturalne nawilżacze sprawdzają się znakomicie w okresie grzewczym.

Proponujemy idealne kwiaty do pokoju dziennego. Wizualnie pasują do standardowego wystroju salonu, a i w tamtejszych warunkach sprawdzą się doskonale.

  1. Dracena – występuje w kilku odmianach gatunkowych: dracena deremańska, dracena wonna, dracena smocza, dracena reflexa i dracena obrzeżona. Powinna stać w miejscu jasnym i dobrze oświetlonym, w lekkiej ziemi próchnicznej. Latem należy ją podlewać tak, aby ziemia była stale wilgotna. Zimą tylko wówczas, gdy podłoże jest bardzo suche.

  2. Figowiec – stanowisko dla tej rośliny powinno być osłonięte od wiatru i dobrze nasłonecznione. Figowca trzeba regularnie podlewać i nawozić, również często przesadzać. Przy dobrej uprawie może zaowocować w mieszkaniu.

  3. Daktylowiec – drzewko z uroczym, egzotycznym kolorytem. W warunkach domowych można uprawiać daktylowca kanaryjskiego, daktylowca właściwego i daktylowca niskiego. W okresie wegetacji powinien stać w miejscu jasnym, lecz nie bezpośrednio w promieniach słońca. Zimą należy drzewku zapewnić miejsce dobrze oświetlone, o temperaturze około 4˚C.

  4. Skrzydłokwiat – ma eleganckie, błyszczące liście i przyjemnie pachnące białe kwiaty. Posiada silne właściwości oczyszczające powietrze. Preferuje stanowiska jasne, lecz nie w pełnym i ostrym słońcu. Podlewa się go umiarkowanie, a do uprawy wykorzystuje substrat torfowy lub mieszankę ziemi kompostowej, liściowej i piasku.

  5. Echinokaktus – Fotel Teściowej lub Złota Kula. Kulisty, jasnozielony kaktus podzielony ponad trzydziestoma ostrymi żebrami. Ciernie w kolorze złocistożółtym.

Ponadto do pokoju dziennego polecamy również: bugenwillę, nolinę (noga słonia), pachirę, anturium, diffenbachię, marantę, szefl erę, koleusa i ketmię.

Cenne rady dla początkujących

Nie masz doświadczenia w tworzeniu dekoracji kwiatowych? Poniżej kilka wskazówek na sam początek tej bajecznej przygody.

  1. Na jednym parapecie wszystkie doniczki powinny mieć ten sam kolor. Misz masz niewskazany!

  2. Rośliny mogą wyznaczać różne części pokoju, np. w salonie znakomicie oddzielą strefę jadalną od wypoczynkowej.

  3. Kolor kwiatów dobierz do koloru wnętrz. Białe i żółte roślinki do pastelowych ścian, te o wyrazistej barwie – do szarych; o miękkich i intensywnie zielonych liściach – do czarnych.

  4. Spójrz na fakturę! Kwiaty o dużych, zielonych i lśniących liściach pomogą załagodzić pstrokaciznę małych wzorów na tkaninach. Listki małe i kolorowe zlikwidują wrażenie surowości materiałów jednolitych.

Życzę miłych przygód z kwiatami. Zobaczysz, wciągniesz się błyskawicznie i pokochasz kwiaty, jak my!

Podziel się ze znajomymi, jeśli mój tekst przypadł Ci do gustu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *