Jaką ziemię kupić do kwiatków?

Zakup odpowiedniej ziemi do kwiatów nie jest prostym zadaniem, szczególnie jeśli nie będziemy znać podstawowych potrzeb roślin. Warto dokładnie zastanowić się nad wyborem podłoża, ponieważ od tego zależy późniejsza kondycja naszych kwiatów.

Jeśli chcemy zapewnić sobie atrakcyjne i zdrowe rośliny, musimy spełnić ich podstawowe wymagania pod względem ziemi. Na szczęście w dobrze zaopatrzonych kwiaciarniach uda nam się znaleźć najróżniejsze rodzaje gleby, dopasowując ją do konkretnych gatunków. Zazwyczaj dobrym wyborem okażą się mieszanki, jednakże w przypadku wielu roślin należy zdecydować się na torf.

11080952_786528674757763_3857986627671287166_n

Czym różnią się między sobą poszczególne rodzaje podłoża?

Ziemia do kwiatów może być zróżnicowana ze względu na wiele czynników, które wpływają na jej najważniejsze właściwości. Bardzo istotna jest chociażby sama struktura gleby. Szczegółowy skład chemiczny ziemi bezpośrednio oddziałuje na specyfikę magazynowania substancji odżywczych, które następnie są pobierane przez kwiaty. Niektóre rodzaje gleby udostępniają roślinom nieco więcej tlenu, inne z kolei lepiej zatrzymują wilgoć. Kolejnym czynnikiem rozróżniającym glebę jest jej kwasowość. Podłoże może posiadać odczyny o różnym stopniu pH, a nie wszystkie rośliny preferują kwaśną czy zasadową ziemię. W wielu przypadkach konieczne okaże się zastosowanie specjalnych preparatów, które zmienią aktualną kwasowość gleby. Bardzo ważne jest także, jak długo gleba jest w stanie zagwarantować roślinie wystarczająco dużo związków pokarmowych. Oczywiście wszystkie te właściwości odbijają się również na trwałości ziemi.

Jaka ziemia do jakich gatunków roślin?

Ziemię należy wybierać pod kątem preferencji poszczególnych gatunków. W kwiaciarniach najpopularniejsza jest ziemia uniwersalna, jednakże nie można jej wykorzystywać do wszystkich gatunków. To specyficzne podłoże sprawdzi się w przypadku tych, które nie mają znacznych potrzeb pokarmowych. W jej składzie można znaleźć podstawowy zakres mikro i makroelementów. Na takiej glebie bardzo dobrze czują się ozdobne rośliny liściaste. Na pewno jednak uniwersalna ziemia nie jest dobrym wyborem dla kwiatów przyzwyczajonych do kwaśnego podłoża.

Obecnie w sklepach uda nam się znaleźć ziemie stworzone typowo pod konkretne gatunki. Dla przykładu, ziemia do pelargonii wyróżnia się dłuższym utrzymywaniem składników pokarmowych, sprawdzając się w przypadku bujnych kwiatów. Z kolei rododendrony czy azalie preferują kwaśną ziemię. Amatorzy róż powinni zdecydować się na podłoże wzbogacone glinką lub krzemionką, które zatrzymuje wodę. W przypadku kaktusów istotnym czynnikiem jest jak najlepsza przepuszczalność gleby. Jeśli zaś zamierzamy pielęgnować paprocie, powinniśmy zapewnić im wysokojakościowy torf. Specyficzne podłoże potrzebne jest również do storczyków, ponieważ nie może ono ograniczać korzeni, nie dopuszczając do nadmiaru wilgoci. Przewiewna gleba okaże się strzałem w dziesiątkę w przypadku roślin palmowych czy juk. Jeśli zaś weźmiemy pod lupę rośliny cebulowe, powinniśmy zapewnić im podłoże o dużej żyzności. Oczywiście nie można zapominać, że w wyborze gleby należy kierować się nie tylko gatunkiem roślin, ale także warunkami, w jakich zamierzamy je uprawiać. Inna gleba sprawdzi się na otwartej przestrzeni ogrodu, a inna w doniczkach o ograniczonej średnicy.

FotorCreated111

Dlaczego wybór ziemi jest tak istotny?

Jeśli nie dobierzemy do rośliny odpowiedniej gleby, może się ona nie przyjąć na danym podłożu. W efekcie jej poszczególne części zaczną obumierać, pomimo częstego podlewania. Warto pamiętać o tym, aby dostosować do ziemi określony rodzaj pielęgnacji – niektóre gatunki roślin wymagają częstszego podlewania, także ze względu na charakter podłoża. Właściwe dobranie ziemi do kwiatów znacznie ułatwi nam pielęgnację. Dzięki temu w szybkim czasie uda nam się wyhodować bujną, kwitnącą roślinność, która będzie czerpać z podłoża dokładnie to, czego najbardziej potrzebuje. Czasami dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie profesjonalnych preparatów, za pomocą których uda nam się zmienić specyfikę danej gleby.

5534-pelargonium-pelargonie-pestovani

Podziel się ze znajomymi, jeśli mój tekst przypadł Ci do gustu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *