Wianek na ślub

Wianek na ślub

Wianek na ślub to dodatek, który sprawia, że panna młoda wygląda bardzo naturalnie. Ozdabianie włosów panny młodej kwiatami ma swoją długą historię! Wianki plecione były z ziół i kwiatów. W naszej słowiańskiej tradycji podczas oczepin panna młoda oddawała druhnom swój wianek. Jak jest dzisiaj? Jest tak, jak zażyczy sobie panna młoda! 

Wianek na ślub to bardzo delikatny, ale też bardzo modny dodatek. Przyjęcia weselne i skromne uroczystości tylko dla najbliższej rodziny to świetna okazja, żeby całą ceremonię urządzić w stylu rustykalnym. Do takiego stylu wianek pasuje wręcz idealnie! To bardzo delikatna ozdoba, która pasuje do każdego typu urody. 

.

Wianek na ślub

Dawniej przyszłe panny młode w przydomowych ogrodach hodowały kwiaty, które potem wykorzystywały do plecenia wianków. Podczas oczepin, wianek zastępowany był czepcem małżeńskim. Dzisiaj jednak wianek pozostaje na głowie panny młodej przez całą uroczystość i całą noc ma wyglądać pięknie i świeżo. Dlaczego warto zdecydować się na wianek na ślub? Oto kilka przykładów, dlaczego wianek może być idealną ozdobą: 

 • wianek pasuje do każdego typu urody i do każdej sukni ślubnej;
 • można wykonać go ze sztucznych i prawdziwych kwiatów;
 • wianek można połączyć z welonem;
 • nieograniczone pole do popisu, jeżeli chodzi o rodzaj kwiatów, rozmiar wianka i kompozycję.

.

Wianek na ślub

Wianek ze sztucznych kwiatów

.

Kwiaty sztuczne czy prawdziwe?

Oczywiście kwiaty naturalne dodają jeszcze więcej uroku pannie młodej. Naturalne kwiaty wyglądają pięknie, a ich wybór, zwłaszcza w okresie letnim jest ogromny. Wianek z takich kwiatów sprawdzi się jednak wtedy, gdy w dniu ślubu mamy również sesję zdjęciową z fotografem. Jeżeli sesja umówiona jest na inny dzień, wtedy nasze kwiaty niestety nie dadzą rady wyglądać wciąż świeżo. A zatem sztuczne? Nie bójcie się! Sztuczne kwiaty to nie te same, które straszyły w kwiaciarniach jeszcze nawet kilka lat temu. Kwiaty sztuczne, jeżeli wykonane są z bardzo dobrej jakości materiałów, w niczym nie odbiegają od kwiatów naturalnych. Sztuczny wianek można wykorzystać na kolejne uroczystości, więc to też dobry pomysł, aby zdecydować się sztuczne kwiaty.

 

Wianek na ślub

Wianek ze sztucznych kwiatów

.

Wianek na ślub

Kwiaty naturalne

.

 Jak dobrać wianek ślubny? 

Przyszłe panny młode powinny dopasować wianek do swojego typu urody. Osoby o niskim wzroście i drobnej budowie ciała powinny wybrać do ślubnego winka kwiaty mniejsze i drobniejsze. Świetnie spiszą się tutaj:

 • lawenda
 • bez 
 • stokrotka
 • rumianek 

Wysokie przyszłe panny młode mogą wybrać wianek z większymi kwiatami takimi jak: 

 • róże
 • gerbery
 • słoneczniki
 • piwonie

Panie o jasnej włosach powinny wybrać wianek z ciemniejszymi kwiatami, a te które mają włosy ciemne powinny zdecydować się na jasne kwiaty. 

.

Ile kosztuje wianek ślubny?

Wianki ślubne różnią się od tych komunijnych, chociażby ze względu na wielkość. Do wianków komunijnych zazwyczaj używamy innych kwiatów niż do wianków ślubnych. Te ostatnie wykonujemy z wycinka bukietu ślubnego. Kwiaty wcześniej są  przygotowane i zabezpieczone w taki sposób, aby jak najdłużej były świeże podczas ślubu i wesela. Należy jednak pamiętać o tym, że kwiaty na wianku żyją stosunkowo niedługo. Ceny wianków zaczynają się od 120 zł. Wianek powinien być dopasowany do stylu wesela. Inny będzie wianek stworzony w stylu boho, a inny będzie w stylu glamour. Zawsze podkreślamy, że wesele powinno być przemyślane od A do Z, a wianek i inne dekoracje muszą do siebie pasować. Jako specjaliści od kwiatów i plecenia wianków pomożemy dobrać odpowiednie dekoracje na ślub i wesele! Inspiracje związane z przygotowaniem dekoracji znajdziecie również tutaj! 

 

 

 

Podziel się ze znajomymi, jeśli mój tekst przypadł Ci do gustu!