Wieniec adwentowy – historia, zwyczaje, symbolika.

IMG_20151202_143714

 

Okres adwentu to czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Początki okresu adwentowego, są początkami obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia przez Chrześcijan – II połowa IV wieku. A wiec to bardzo długa historia. Najważniejszym przygotowaniem, jest przygotowanie „duchowe” na zbliżające się Święta.  Warto jednak przygotować się również pod kątem aranżacji Naszych wnętrz. To jaką atmosferę i aurę stworzymy wokół Nas i najbliższych w znaczący sposób wpłynie na odczuwanie klimatu Świąt. Dziś pierwszy z artykułów – wieniec adwentowy.

Taki wieniec możemy zamówić w kwiaciarni lub też zrobić zupełnie sami. Adwent w kościele to kolor fioletowy, ale jeśli chodzi o kolorystykę wianka, proponujemy kolory pasujące do wystroju wnętrz Twojego domu. Musi on komponować się z całością wystroju i nawiązywać do wnętrza. Jeśli chodzi o trendy kolorystyczne, w tym roku dominuje biel i czerń. Ale my trzymamy się swoich tradycyjnych kolorów i takich, które podobają się naszym klientom. Tobie też radzimy nie patrzeć tylko i wyłącznie na modę i na trendy. Najważniejsze jest to, czy wianek podoba się nam samym.

Nie wiem czy wiecie, ale wieniec adwentowy swoje początki ma u naszych zachodnich sąsiadów. Ksiądz Johann Hinrich Wichern już w 1839 roku w Hamburgu, w szkole dla sierot, chcąc stworzyć świąteczną atmosferę w I niedzielę adwentu przyczepił świecę do drewnianego koła. Potem pomysł ewoluował by w 1860 roku przybrać wygląd koła obłożonego zielonymi gałązkami wraz z czterema świeczkami. W takiej formie pozostał do dziś. Chociaż pomysłów na jego wykonanie jest naprawdę bardzo dużo. Wszystko zależy od kreatywności i pomysłowości florysty.
W Polsce, pierwszym miastem w którym pojawił się wieniec adwentowy, był Wrocław i był to rok 1920.
IMG_20151202_143446
W kulturze i tradycji Polskiej, wieńce adwentowe, wieszane były pod sufitem a kolorystyka świec często była dobierana do kolorów liturgicznych. Tak więc trzy świece fioletowe i jedna różowa. Niektórzy do tej pory utrzymują tą kolorystykę. Często kolory te zastępowane są kolorem czerwonym, symbolizującym radość oczekiwania na Mesjasza. Najczęściej jednak wieniec adwentowy ustawiany jest na stole w domu, na dużej tacy.
Świerk, jodła, daglezja, nobilis. To z tych szlachetnych drzew, gałęzie wykorzystujemy do robienia wianka.
Do tego oczywiście mamy wiele dekoracyjnych

dodatków, które sprawią, że Wasz wianek będzie jedyny i niepowtarzalny.
Kolorowe wstążki, ozdobne sznurki, druciki, bombki… To tylko kil;ka z wielu pomysłów które mamy w głowie.
Gdy już przepiękny, pasujący do wnętrza domu wianek, zagości w Waszych czterech kątach…
Zgodnie z Chrześcijańską tradycją, w każdą niedzielę adwentu rodzina gromadzi się przy stole (na nim jest wianek) odmawiając modlitwę. Zapalamy oczywiście co niedzielę kolejna świecę z czterech w wieńcu.

Do tego dochodzi świąteczna aranżacja domu oraz ubranie choinki. Ale to temat na kolejny artykuł, na który Was już zapraszam.
Jeśli macie ochotę na kolejne „pigułki” wiedzy i pomysłów na dekorację wnętrz, polubcie nas na facebooku:
www.facebook.com/kwiaciarniavivaldi 

 

Podziel się ze znajomymi, jeśli mój tekst przypadł Ci do gustu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *